Вибори та результати #elect_ua

Аналітика  від Фонду «Спочатку Люди»  #Ukraine2

Вибори до місцевих органів влади продемонстрували тенденцію поступового падіння в масштабах країни популярності Партії регіонів, а також показали, що вона не користується підтримкою простої більшості населення. Крім того, вибори також наочно проявили відсутність в Україні реальної об’єднаної опозиції. Згідно з даними екзит-полів, найбільша опозиційна партія «Батьківщина» набрала лише 13% голосів. Виразно проявилась тенденція зростання популярності Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Ця політична сила радикального спрямування суттєво збільшує власні шанси на проходження у парламент на наступних виборах. За даними екзит-полу, проведеного міжнародною компанією GFK, у середньому по Україні Партія регіонів набрала  36,2%, партія «Батьківщина» – 13,1%, «Фронт змін» – 6,8%, КПУ – 5,9%, ВО «Свобода» – 5,1%, «Наша Україна» – 2,3%, Українська народна партія – 1,8%, СПУ – 1,7%, партія «Єдиний центр» – 1,6%; похибка вибірки становить 2,5%. 

До правоохоронних органів по всій країні надійшло близько 70 повідомлень про факти порушень виборчого процесу. Водночас, заступник голови правління Комітету виборців України Віталій Тесленко зазначив, що зазвичай лише 10% таких повідомлень, що надходять під час виборів, є правдивими. За його словами, спостерігачі від КВУ не зафіксували масових фактів тиску на виборців чи спроб підкупу. Водночас, КВУ повідомляє про окремі спроби використання в різних регіонах протизаконних виборчих технологій, зокрема таких як повторне голосування. Утім, ці спроби у переважній більшості випадків були зупинені за сприяння спостерігачів та правоохоронців. На думку КВУ, наразі немає підстав для скасування виборів.

Міжнародні спостерігачі здебільшого фіксували дрібні факти порушення виборчого законодавства, зокрема, продовження агітації в день виборів, проблеми з підвезенням бюлетенів на дільниці, непрофесійну і повільну роботу членів виборчих комісій тощо.

На думку представників опозиційної партії «Батьківщина», застосування з боку влади на місцях технології зняття за рішенням суду «Батьківщини» з виборчих перегонів в Київській і Львівській областях, тобто саме в тих регіонах, де позиції партії сильні, а також зловживання повноваженнями з боку представників ТВК свідчать про несправедливий характер виборів і їх невідповідність демократичним нормам. Натомість, очільник Партії регіонів і діючий прем’єр-міністр Микола Азаров, коментуючи вибори до місцевих органів влади, заявив, що вибори засвідчили зростання підтримки його партії у центральній Україні і пообіцяв співробітництво опозиційними кандидатами у випадку їх перемоги в регіонах та за умови, що вони на практиці займатимуться вирішенням місцевих проблем. На думку Миколи Азарова, дані екзит-полів підтверджують довіру населення до політики діючої влади.

 

Коментар Фонду «Спочатку Люди»: Виглядає на те, що всупереч усім дискусіям та припущенням, які передували виборам, ЦВК вдалося організувати і провести вибори, що принаймні на перший погляд відповідають міжнародним стандартам. Утім, варто памятати, що виборчий процес – це не лише день виборів, але й уся передвиборча кампанія. І в цьому контексті не все виглядає так, як того хотілося б владі. Можливо, Адміністрація Президента і вважає визнання виборів демократичними вдалим кроком на підтримку іміджу Президента, який останнім часом відчував посилену увагу з боку української та міжнародної громадськості у зв’язку зі звинуваченнями влади у можливих фальсифікаціях, але насправді питань ще й досі більше, ніж відповідей. Тому святкування варто відкласти, поки не виявлені винні у серйозних порушеннях. Залишається сподіватися, що президент і прем’єр-міністр дотримаються слова і не залишать без уваги розслідування серйозних порушень.

Атмосфера передвиборчого хаосу дала підстави для припущень про імовірну фальсифікацію результатів голосування на користь Партії регіонів. Утім, схоже, Партія регіонів не мала причин для викривлення результатів, оскільки отримала більшість практично у всіх містах України. Примусове зняття з дистанції опозиційних кандидатів у низці міст та незбалансований, а подекуди виразно несправедливий склад виборчих комісій у поєднанні із нездатністю опозиції запропонувати своїм виборцям чітку та конкурентну альтернативу наперед визначили результат виборів.       

Серйозне занепокоєння викликає явка виборців, найнижча за всю історію проведення місцевих виборів у незалежній Україні. Це безсумнівно свідчить про те, що правляча партія та опозиція мають робити для народу значно більше, ніж вони роблять наразі, якщо хочуть повернути довіру виборців.  

Україна продемонструвала здатність організувати та провести зовні демократичні вибори. Однак для того, щоб вважати їх відкритими та справедливими, треба ще чимало потрудитися. Будемо сподіватися, що ці вибори стануть поворотним моментом, після якого політичні партії усвідомлять, що для перемоги на виборах вони мають запропонувати реальну програму змін та ефективних перетворень на благо народу. Обіцянок та гучних промов недостатньо. Народ бажає європейських стандартів життя, нормальних перспектив працевлаштування та гідного заробітку. Віднині реалізація цих завдань цілком лягає на Президента і Партію регіонів.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s