Висновки спостерігачів

источник
#elect_ua, #elect_od

Комітет «За відкриту демократію» направив найбільшу акредитовану місію міжнародних спостерігачів для спостереження за місцевими виборами 31 жовтня 2010 року.Делегація складалася із 96 осіб, які представляли 14 країн, багато спостерігачів мали великий досвід спостереження за виборами в Україні. Оскільки спостереження за місцевими виборами відрізняється від моніторингу загальнонаціональних виборів, Комітет вирішив спрямувати більшу частину спостерігачів в Одесу, де у минулому проводилися вибори на конкурентних засадах. Наша організація координувала зусилля з іншими міжнародними організаціями, які здійснювали спостереження за виборами та з дипломатичними місіями. Комітет «За відкриту демократію» провів спостереження у 90% з усіх 347 виборчих дільниць до та у день виборів. 

Місія зробила такі висновки: 

1. Міжнародні спостерігачі часто відчували до себе вороже ставлення з боку членів виборчих комісій. Ми переконані, що це результат агресивних заяв, зроблених Головою Одеської обласної державної адміністрації Едуардом Матвійчуком проти міжнародних спостерігачів за декілька днів до виборів. Як наслідок, члени виборчих комісій часто боялися відповідати на звичайні запитання та часом відмовлялися співпрацювати. Більше занепокоєння викликало те, що у декількох ситуаціях у день виборів спостерігачів з нашої місії не пустили на виборчі дільниці. Ці дії повністю суперечать запрошенню, яке Президент Янукович надав міжнародним спостерігачам щодо спостереження за виборами в Україні. Також це становить разючий контраст з міжнародними нормами спостереження за виборами. 
2. Процес підрахунку голосів навмисне затягували у багатьох випадках на дільницях, де були присутні спостерігачі. Це робилося з метою виснажити спостерігачів та переконати їх залишити виборчі дільниці до оформлення протоколів. Окрім того, члени комісії відмовлялися надати протоколи, як це встановлено українських виборчим законодавством. Це знову прямо суперечить тому запрошенню, яке Президент Янукович надав міжнародним спостерігачам для здійснення спостереження за місцевими виборами в Україні. 
3. У день виборів було виявлено та зафіксовано низку порушень, серед яких, включаючи, але не обмежуючись лише цим,такі: «каруселі», використання неофіційних списків виборців без печаток, переносні скриньки для голосування без контрольних купонів, присутність членів виборчих комісій у кабінах для голосування разом з виборцями, наявність бюлетенів у надлишковій кількості до 110% від числа зареєстрованих виборців на деяких виборчих дільницях. 
4. Через використання «технічних партій» більшість виборчих комісій перебувала під контролем партії влади. Більшість таких «технічних партій» існують тільки на папері та не мають достатньо членів, щоб заповнити їхні місця у складі комісій. Прикладами цих «технічних партій» є «Відродження», партія дітей війни, товаришів та Молодіжна партія. Унаслідок цього багато місць у складі виборчих комісій заповнювалися не членами «технічних партій», а особами, пов’язаними із партією влади. Це надавало кандидатові від партії влади більше повноважень у прийнятті рішень виборчих комісій. З огляду на це, склад комісій не був демократичним за міжнародними виборчими нормами. 
5. Територіальна виборча комісія міста Одеси не дотрималася українського виборчого законодавства та не створила усі виборчі дільниці до крайнього терміну 15 жовтня 2010 року. Через недбалість у створенні місцевих виборчих дільниць, а також зміни в останній момент у складі виборчих комісій постає питання про компетентність та мотиви керівництва територіальної виборчої комісії міста Одеси. Окрім того, більшість виборчих дільниць були недбало організовані, багато членів виборчих комісій не пройшли належного навчання та не підготувалися до виконання своїх обов’язків відповідно до Закону. 
6. Виглядає так, що надмірне використання адміністративного ресурсу Одеською обласною державною адміністрацією з метою примусити виборців підтримати кандидата від партії влади, вплинуло на вільне волевиявлення виборців. 

На жаль, беручи до уваги вищезазначені події, можна сказати, що це були найгірші вибори в Одесі з 2002 року – з часу виборів, результати яких суд пізніше визнав недійсними. Викликає розчарування, що місцева влада не спромоглася дотриматися демократичних стандартів, до яких закликав Президент. Ми сподіваємося, що на ці проблеми буде звернута належна увага та що вони будуть вирішені правовими засобами та в суді. Ми дякуємо українській владі за те, що дозволила міжнародним спостерігачам здійснювати моніторинг виборів та за велику увагу, яка, як ми знаємо, буде приділена вищезазначеним питанням та їхньому розслідуванню.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s