Після змін, хто з юристів може пояснити, що і як з виборами буде?

Нищенаведена стаття написана до прийняття поправок в закон.

ВЛАДА НЕ ДОПУСТИЛА ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ ДО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА МІСЦЕВИМИ ВИБОРАМ

Новий закон про місцеві вибори фактично не допустив громадські організації до спостереження за виборчим процесом – до такого висновку прийшли експерти Громадянської асамблеї України.

Якщо місцева громадська організація хоче спостерігати за виборами голови чи депутатів у їхній громаді – вона не матиме на це права. Офіційних спостерігачів можуть надати лише всеукраїнські організації, причім їхні права значно обмежені, порівняно з правами спостерігачів від політичних партій. Та навіть якщо ви – члени всеукраїнської громадської організації, законодавець встановив ще кілька бюрократичних “фільтрів”, щоб не допустити вас і до “обмеженого” спостереження.

Громадянам України також заборонили бути спостерігачами від міжнародних громадських організацій, навіть якщо такі організації діють в тому числі і в Україні.

Лише всеукраїнські громадські організації можуть делегувати спостерігачів, і лише за умови що така ГО діє не менше як рік і передбачила спостереження за виборами у себе в статуті. Всі посвідчення спостерігачам може видавати лише Центральна виборча комісія, за умови якщо ГО надасть статут, завірений Мін’юстом, що є ще одним зайвим ускладненням (це можна було б зробити в нотаріуса).

“Такі норми засвідчують, що влада щонайменше боїться прозорого виборчого процесу.  А щонайбільше – нам потрібно буде готуватися до можливого застосування адмінресурсу та фальсифікацій. Цього разу все робиться для того, аби ще на початковому етапі максимально звузити коло учасників виборів і не допустити належного контролю” – говорить Андрій Когут, секретар Громадянської асамблеї України.

Громадські спостерігачі, якщо їм пощастить, і статут громадської організації вчасно завірить Мін’юст, а ЦВК їх вчасно зареєструє:

  • не можуть контролювати процес перевірки виборчих скриньок, їх пломбування або опечатування, 
  • не можуть бачити видачу виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії для організації голосування виборців «на дому» та проведення такого голосування.

 

Спостерігачам від громадських організацій не дозволено:

  • спостерігати за діями членів дільничної виборчої комісії, в тому числі під час видачі бюлетенів виборцям і підрахунку голосів;
  • отримувати копії протоколів, звертатися до відповідної виборчої комісії з письмовою заявою про усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення і складати акти про порушення;
  • бути присутніми при встановленні результатів виборів.

 

Громадянська асамблея України застерігає, що згідно нового закону, не тільки  не надано належних прав спостерігачам від громадських організацій, а й створено систему фільтрів, що мають унеможливити їх участь у контролі за чесністю та прозорістю проведення місцевих виборів.

Тобто, у новому законі громадським організаціям дозволили лише те, що передбачено Kонституцією як права громадян. Додатково можна хіба перебувати на виборчих дільницях під час голосування, а також на засіданнях дільничних виборчих комісій при підрахунку голосів виборців та територіальних виборчих комісій при встановленні підсумків голосування (але не результатів виборів) та робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування.

Раніше учасники Громадянської асамблеї України зверталися до Президента України з вимогою накласти вето на закон та до Голови Верховної ради України з вимогою забезпечити внесення відповідних змін.

 

Advertisements

One thought on “Після змін, хто з юристів може пояснити, що і як з виборами буде?

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s