“Згуртувати націю може підвищення добробуту” – це факт!

”У селах Донбасу говорять майже українською”

Згуртувати націю може підвищення добробуту
Юрій Саєнко: ”Рубати з плеча легко, а змінювати суспільство в усіх 
проявах — надзвичайно тяжко”
 
Юрій Саєнко: ”Рубати з плеча легко, а змінювати суспільство в усіх проявах — надзвичайно тяжко”
 

Письменник Юрій Андрухович заявив у пресі, що Криму і Донбасу треба дати можливість відокремитися від України.

— Треба шукати те, що нас об’єднує, а не навпаки. Національна ідея — це система завдань, які повинно вирішити суспільство, — коментує заяву письменника науковий директор Центру соціальних експертиз Інституту соціології Юрій Саєнко, 73 роки.

Що може об’єднати українців?

— Треба насамперед обминати дражливі питання, як-от мовне. Стримувати тих, хто збурює це питання.

У нас є два простори. В економічному слід розбудовувати своє виробництво і стримувати російський вплив. Розвивати нові всеукраїнські виробничі проекти. У культурному просторі розбудовувати мережі бібліотек, освітніх закладів, театрів, а не споруджувати тільки церкви. Олігархи будують їх, щоб замолювати гріхи.

Андрухович висловився так тому, що не бачить механізмів об’єднання. За соціологічними опитуваннями, на Сході і в Криму лише 20–30 відсотків пишаються своїм громадянством. Зрозуміло, що політично ці люди — не українська нація. Але таких нам залишив Радянський Союз. І ми за 20 років не змінили їхнє світосприйняття.

Там є український рух?

— Чому ж ні? У селах там розмовляють майже українською мовою. Я не вірю, що там нема національно свідомих громадян. Той же Андрухович не хоче працювати з ними. Скажімо, написати книжку про УПА, виступати перед читачами. Доки він робить собі літературне ім’я на Заході, на Донбасі та в Криму працюють російська преса, освіта, політики, економісти. Ми здали цей простір.

Але ж ментальність різна?

— Так, різниця велика. На Донбасі люди не розуміють УПА, а образ НАТО для них — це дядько з атомною бомбою в зубах, як малювали радянські карикатуристи. Хто з ”помаранчевих” пояснив їм, що це вже далеко не так?

Люди не винні в тому, що їм створили такі образи Івана Мазепи, Симона Петлюри і Степана Бандери. 2000-го я мав гостру суперечку в Мюнхенському вільному університеті. ”Як це так, щоб українець не знав української? — закидали мені. — Та ми не будемо розмовляти з тобою!” Я відповів: ”То ви фашисти чи більшовики?” Треба розмовляти з людиною по її розумінню. А вже потім — лікувати її свідомість. Рубати з плеча легко, а змінювати суспільство в усіх проявах — надзвичайно тяжко.

Хто має це робити?

— У першу чергу науковці — соціологи, етнологи, історики. Разом із ними — державні діячі. Треба зібрати комплексну команду.

Перед кожними виборами політики заявляють, що об’єднають Україну.

— Кожен із них вирішує свої інтереси. От 80 американських багатіїв вирішили половину своїх доходів віддавати на розбудову гуманітарної сфери. А у нас? ”Побільше, і зараз, і мені” — вся економіка перебуває у цій психології. Усе зводиться до примітивних потреб: поїсти, потанцювати, поспівати.

Усі програми соціально-економічного розвитку або ідеальні, або бажані. Тому вони лежать стосами у шафах. Коли я стою на камінчику, то не можу стрибнути з нього на інший берег. Треба знайти наступний камінчик.

Виробити критерії інтеграції суспільства мусить Академія наук. Але там сидять люди із радянським мисленням і придумують якісь відірвані від життя теми.

Наскільки на згуртування може вплинути рівень добробуту?

— Це один із дуже потужних механізмів, бо саме він створює середній клас. Чому Кучма добивав середній клас? Чому те саме робить Янукович? Бо дрібний, сімейний і середній бізнес — гробарі олігархів. Люди, досягаючи статків, стають незалежними від держави. З’являється енергетика громадянського суспільства.

Олігархам це невигідно. Тому єдиний вихід — підніматися громадою.

Олександр ГУНЬКО

Advertisements

18 thoughts on ““Згуртувати націю може підвищення добробуту” – це факт!

 1. не змінили їхнє світосприйняття
  скандування на майдані “донецьк, донбас, приєднуся до нас”
  не рахується?

 2. А от мені не нравиться, що Андруховича за то, шо він сказав, усі мордою в какшки тицяють. Якби він того не сказав, ми б про це все не говорили. А так заговорили і про економічні і про культурні проекти (про інфраструктурні забули). Я не фанат Андруховича, але мені його по-людськи шкода.
  То я просто ще блоги правди читав от нічєводєлать.
  Чьо пристали до Людини ващє?

 3. Так, треба підняти економіку, підвищити добробут. Але ж як? Де теоретична основа? Економічна теорія ще не до кінця достовірна. Остаточний і достовірний варіант Економічної теорії згуртує націю.

 4. Згуртує націю, мета підвищення податків для олігархів і підвищення реального рівня добробуту і захищенності громадян.

 5. Дуже просто:
  1) Повна свобода економ діяльності та бізнесу, включаючи просту прозору податкову систему (приклад – Грузія)
  2) Перестати грабувати країну і все населення обвалами нац.валюти
  3) Перестати набирати державними іститутами бескінечних кредитів, в результаті чого країна працює на МВФ

 6. 1) Згодна, але приклад Естонія, яка допомагає зараз впроваджувати свої моделі прозорості в Грузії.
  2) 1000%!
  3) продовжу… набирати кредити і розтягувати їх по кишенях. А своїх дітей відправляти з країни.

 7. Основная идея, о том, что объединять украинцев нужно не на основе языка, истории и геополитической ориентации, а через посторение “добробуту” и повышение уровня жизни, муссируется уже довольно давно. И вроде бы не только социологами, но и в разных публичных интервью и в аналитике всплывает.
  Про то, что нужно строить культурно-образовательные учреждения – так это трюизм.
  Кто-то не в курсе, что на востоке и на юге существнное влияние русскоязычных и российско-ориентрованных СМИ и политиков?
  О том, что в основу плана действий по выходу страны из такой ситуации должны лечь наработки учёных – учёные говорят постоянно 🙂 Возможно, об этом редко говорится в СМИ, но в разных научных тусовках – регулярно. Что, на мой взгляд, ещё не гарантирует успеха. “Гладко было на бумаге” потому что.
  Что наши политики принимают решения, как правило, исходя из интересов своих и приближённых олигархических групп – это тоже, по-моему, не новость для людей, более-менее реально воспринимающих украинскую политику.
  Ну и о том, что “єдиний вихід — підніматися громадою” – говорится регулярно, и призывы от общественных организаций звучат примерно в этом духе.
  Вроде ничего не забыл? 🙂
  Хочу подчеркнуть: я не говорю, что это всё ложь. Просто это всё достаточно очевидные утверждения о состоянии страны, на уровне политического здравого смысла, из серии “вода мокрая”. В той или иной форме их говорят уже какое-то время, поэтому я считаю их избитыми.
  А ещё непохоже, чтобы только от их повторения что-то менялось. Да, “підніматися громадою” – я обеими руками за. Но в силу некоторых причин общественность поднимается очень слабо, и интервью Саенко вряд ли на что-то повлияют.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s